Antyczny, srebrny uchwyt na zapałki Birmingham 1920-21. Kieszonkowe pudełko na zapałki ze srebra próby 925, bogato zdobione rycinami zwojów i motywami fitomorficznymi, przedstawia tableau z inicjałami „P S”. Posiada znaki miasta Birmingham z lat 1920/21 i waży 20 g. Doskonały stan. Wyposażony jest w zatrzaskową pokrywę i pasek ścierny na spodzie.
Historia pudełek po zapałkach tego kolekcjonerskiego przedmiotu do palenia zaczyna się od „świetlistej intuicji” Anglika Johna Walkera, który wynalazł zapałkę w 1840 roku; pomysł był natychmiastowy, by zebrać te pożary do walizki, aby mieć ją pod ręką, aby zapalić fajkę lub cygaro w klubie. Żaden dżentelmen nie wychodził już z domu bez tego niezbędnego dodatku w kamizelce.
Tak istotne, że wpływa również na modę; krawcy tamtych czasów zaczęli projektować i tworzyć męskie garnitury ze specjalną kieszenią wewnątrz kurtki na pudełko zapałek. Narodziła się niesamowita różnorodność modeli, które szaleńczo następowały po sobie, począwszy od drugiej połowy XIX wieku do lat dwudziestych XX wieku, kiedy zostały wyparte przez mechaniczne zapalniczki. Zostały wyposażone w zatrzaskowe wieko i pasek ścierny oraz wykonane z najróżniejszych materiałów. Te ze złota i srebra miały cechę, która pozwala dziś określić okres produkcji. Największym udoskonaleniem było grawerowanie Twoich inicjałów.
Pudełko zapałek zostało wówczas odebrane jako bardzo ważne narzędzie reklamowe. W ten sposób od razu przejęły Wystawy Powszechne, cała wściekłość przełomu wieków, a także firmy produkujące alkohol, szampan i piwo, które nadrukowały na nich swoje logo.
Eleganckie meble antyczne oraz akcesoria wyposażenia, mogą być doskonałym pomysłem na urządzenie naszych wnętrz. Obecnie jest coraz więcej miłośników dobrej jakości starych produktów, które mają określoną charakterystykę i duszę. To ukłon w stronę historii, tworzenia i projektowania klasycznych oraz ponadczasowych mebli. Istnieje wiele różnych stylów w meblarstwie antycznym, a każdy z nich ma swoje wyróżniające się cechy.
Jest wiele różnych stylów cechujących antyczne meble, jednak możemy wyróżnić kilka najważniejszych. Meble eklektyzmu to wiek XIX, na który przypada miłościwie panujący styl biedermeierowski. Jego odmiany w początkowych latach tego stulecia to meble antyczne neogotyckie, gotyckie, rokoko, styl Ludwika Filipa, czy w końcu angielski styl Wiktoriański. Pod koniec wieku te style przechodzą w pseudo style klasycyzmu, renesansu i baroku.
Meble i akcesoria w stylu Empire to okres między końcem XVIII a początkiem XIX wieku. Wszystko wzięło się od panowania Napoleona. Tam narzucono znaczne podobieństwo i nawiązania do zdobień rzymskich i greckich.
Meble klasycystyczne to styl Ludwika XVI, które także silnie nawiązują do architektury antycznej. Ciekawe i warte uwagi są wszelkie produkty antyczne w stylu rokoko oraz Ludwika XV. Następny jest barok, którego nazwa pochodzi od portugalskiego barocco – co w tłumaczeniu jest nieregularnie rozwiniętą perłą. Były to bardzo reprezentacyjne meble, które miały dosłownie ociekać blichtrem i pełnić znaczącą rolę w luksusie. Wyjątkowe, selektywnie używane materiały stosowano po to, aby jeszcze bardziej podkreślić wyniosły ton tych wyrobów.
Dzisiaj możemy obserwować, jak bardzo duży wpływ właśnie miał styl barokowy na dzisiejsze klasyczne meble, które są projektowane z dużym podobieństwem do dawnej epoki. Znaczącym także stylem jest renesans. Który rozkwitał w XV i XVI wieku i wywarł także duże piętno na sztukę tworzenia mebli. Styl renesansowy był dosyć ciężki i masywny. Używano brązowych bejc, a także gzymsy, mocne cokoły oraz płaskorzeźby. Na pewno można powiedzieć, iż były to dosyć specyficzne produkty, ale dał sporo nowych możliwości jak np. konstrukcja kredensu, czy ogólnie szeroko pojęte meble skrzyniowe. Tutaj także interesowano się mitologią i antycznymi czasami, więc podpory czy nogi przybierały formy zwierzęce.
Łapy lwa, głowy orła – to częsty widok właśnie w stylu renesansowym. Aktualnie sporo światowych marek odtwarza tak wykonane meble biorąc przykłady z twórców włoskich czy francuskich. To przejaw podziwu i dbania o historię najpiękniejszych renesansowych antyków. Należy pamiętać, że w każdym kraju inaczej postrzegano wytwarzanie mebli, więc każdy styl w danym państwie miał swój oddzielny charakter. To bardzo ważne, szczególnie przy wyszukiwaniu odpowiedniego dla swojego wnętrza ekskluzywnego antyku.
Najważniejsze w elitarnych meblach antycznych jest oryginalność. I to jest finalnie istotne z punktu nabywcy, ponieważ na rynku krąży wiele falsyfikatów. Marka Luxury Products dostarcza dokument potwierdzający zgodność produktu z faktycznym opisem i zdjęciem. Do Państwa dyspozycji mamy rzeczoznawców dzieł sztuki, historyków oraz ekspertów z całego świata.