• Skontaktuj się z nami
  • biuro@luxuryproducts.pl
  • +48 660 777 937
  • Skontaktuj się z nami
  • biuro@luxuryproducts.pl
  • +48 660 777 937

"Codex Leicester" Leonardo Da Vinci - faksymile najdroższej księgi świata

Replika najdroższej księgi w historii, zakupionej przez Billa Gates'a w 1994 roku za ponad 30 mln. dolarów. Każdy egzemplarz jest wykonany ręcznie przez włoskich artystów.

12 900,00 zł

SKU: #43-4

Dostawa od 0,00 zł

Zadzwoń i zamów przez telefon:

+48 660 777 937 +48 600 686 320

Platforma internetowa Luxury Products dokłada wszelkich starań, aby mieli Państwo kompleksową informację o wysyłkach.

Standardowy czas dostawy produktów znajdujących się na naszych magazynach wynosi od 24 godzin do 2, 3 dni.

Jest to czas potrzebny na zaksięgowanie wpłaty i przygotowanie wysyłki. Produkty grawerowane potrzebują więcej czasu niż standardowe 24h.

Przy realizacji towarów na zamówienie, poinformujemy o końcowym etapie jego produkcji oraz dokładnej wysyłce.

Gdy przygotujemy Państwa paczkę, powiadomimy o tym mailowo.

Zobacz status Swojego zamówienia Moje zamówienia

Platforma internetowa Luxury Products w ramach dostawy produktów współpracuje z partnerami kurierskimi

UPS - przesyłka krajowa, dostawa na drugi dzień w godzinach 8 - 20

DPD - przesyłka krajowa, dostawa na drugi dzień w godzinach 8 - 20

DHL - przesyłka międzynarodowa, dostawa w zależności od kraju nadawcy

RABEN - przesyłka międzynarodowa, dostawa w zależności od kraju nadawcy

Przesyłamy także za pobraniem


Platforma internetowa Luxury Products akceptuje następujące płatności

Wpłata na konto - dane do przelewu, dostaną Państwo w podsumowaniu zamówienia oraz w mailu potwierdzającym zamówienie. W tytule płatności prosimy podać numer zamówienia, albo login, co znacznie ułatwi nam realizację zamówienia.

Paypal - międzynarodowy system płatności. Po złożeniu zamówienia następuje przekierowanie do PayPal.

PayU - krajowy system płatności. Po złożeniu zamówienia następuje przekierowanie do PayU.

Płatność przy odbiorze - płatność u kuriera przy odbiorze przesyłki.

Opis

NAJDROŻSZA KSIĘGA ŚWIATA

Jedno z najsłynniejszych dzieł Leonarda da Vinci.

Faksymile to naukowa kopia odzwierciedlająca oryginał w każdym najdrobniejszym szczególe (przecięcia, przebarwienia, papier, itp.), emitowana zawsze w limitowanym (niepowtarzalnym) nakładzie i potwierdzana certyfikatem notarialnym.


Specyfikacja techniczna repliki

Dzieło jest artystyczną, naukową kopią oryginału. Wykonane ręcznie niezwykle pracochłonną i skomplikowaną techniką rzeźby w papierze. W procesie wykańczania użyto kart odpowiednich metod werniksowania oraz unikatowych technik nadających dziełu odpowiedni kolor, zapach i strukturę.


Replika jest niewątpliwie wyjątkowym i skończonym dziełem w pełni oddającym cechy, charakter oraz ducha oryginału.


Kodeks składa się z 18 arkuszy papieru, z których każdy jest złożony na pół i zapisany po obu stronach, tworząc kompletny 72-stronicowy dokument. Kodeks został napisany przez Leonarda odręcznie w języku włoskim, przy użyciu charakterystycznego pisma lustrzanego i poparty jest obszernymi rysunkami i diagramami.


Niegdyś arkusze Kodeksu były ze sobą zszyte, ale teraz są eksponowane osobno. Po zdobyciu notatek Leonarda przez Billa Gatesa jego strony rozszyto i zeskanowano do postaci cyfrowych plików, po czym każdą kartę wmontowano pomiędzy szklane panele. Kodeks Leicester jest wystawiany publicznie raz w roku, za każdym razem w innym mieście na świecie.


Kodeks Leicester, przez krótki okres znany także pod nazwą Kodeks Hammera, to zbiór pism naukowych Leonarda da Vinci. Kodeks został nazwany na cześć Thomasa Coke'a, pierwszego hrabiego Leicester, który kupił go w 1717 roku. Manuskrypt został sprzedany Billowi Gatesowi w domu aukcyjnym Christie 11 listopada 1994 roku w Nowym Jorku za rekordową cenę 30 802 500 USD (w 2018 r. odpowiadało to równowartości 52 000 000 USD) i jest obecnie najdroższą zakupioną książką w historii.


SPECYFIKACJA

Tytuł: Kodeks Leicester Leonardo da Vinci


Technika: rzeźba w papierze


Proces: w pełni manualny


Ilość stron: 72


Wymiary: 29 cm x 22 cm


Papier: Arcoprint 85 gr.


Nakład: 199 egzemplarzy


Nakład na Polskę: 50 egzemplarzy


Akcesoria: suplement/komentarz do dzieła, drewniana stylizowana skrzynia, numerowane opakowanie z naturalnej skóry z pieczęcią lakową, rękawiczki


ISBN: 978-83-952639-4-1

Kodeks umożliwia nam wgląd w dociekliwy umysł kompletnego artysty renesansu, naukowca i myśliciela, a także w wyjątkowe ilustracje łączące sztukę i naukę z kreatywnością procesu poznawczego.


Manuskrypt nie ma formy jednolitej książki, lecz jest raczej zbiorem notatek, obserwacji i teorii Leonarda o astronomii, właściwościach wody, skał i skamieniałości, powietrza i światła niebieskiego. Poruszane przez niego tematy to:


Wyjaśnienie, dlaczego skamieliny można znaleźć w górach. Setki lat przed tym, jak tektonika płyt stała się uznaną teorią naukową, Leonardo był przekonany, że góry to niegdyś dna morskie, które stopniowo podnosiły się, dopóki nie uformowały się w systemy górskie.

Ruch wody. Jest to główny wątek Kodeksu Leicester. Leonardo pisał między innymi o przepływie wody w rzekach i o tym, jak wpływają na nią różne przeszkody umieszczone na jej drodze. Ze swoich obserwacji poczynił zalecenia dotyczące budowy mostów i zapobieganiu erozji rzek.

Jasność Księżyca. Leonardo spekulował, że powierzchnia Księżyca jest pokryta wodą, która odbija światło słoneczne. W jego teorii, fale na powierzchni wody powodują odbijanie światła w wielu kierunkach, wyjaśniając tym samym, dlaczego Księżyc nie jest tak jasny jak Słońce. Leonardo tłumaczył, że blada poświata na ciemnej części półksiężyca jest wynikiem światła słonecznego odbitego od Ziemi. Opisał zatem zjawisko „światła popielatego” sto lat przed tym, jak udowodnił to Johannes Kepler.


f. 1r

Blask księżyca

Badania Leonarda dotyczące światła i wizji mają fundamentalne znaczenie dla jego naukowych i artystycznych poszukiwań. 


Da Vinci bada relacje pomiędzy Słońcem, Ziemią i Księżycem, spekulując na temat składu Księżyca i rozważając dwa możliwe wyjaśnienia jego świetlistego wyglądu. Przedstawia, jak wzburzona woda na Księżycu wpływa na jego nierówną jasność.


f. 1v

Historia Ziemi

W oparciu o ideę Ziemi jako żywego organizmu, Leonardo rozprawia nad starożytnymi przemianami w dolinie Dunaju z punktu widzenia odnalezionych tam morskich skamieniałości. Poprzez ślady biegów rzek i efekty ich przepływu opisuje geologiczną historię Europy i Bliskiego Wschodu. Wysuwa wniosek, że pokryta wodą powierzchnia Księżyca jest przyczyną jego nierównomiernej jasności. 


f. 2r

Księżyc, bliźniak Ziemi

Leonardo sugeruje, że Księżyc jest podobny do Ziemi i oddziałują na niego te same prawa fizyki. Chociaż obecnie wiemy, że na Księżycu nie ma mórz, to jego teoria, że posiada on własną grawitację, była trafna i przełomowa. Leonardo opracowuje optyczną analizę odbicia światła słonecznego pomiędzy Ziemią a Księżycem, przedstawiając wyjaśnienie zjawiska znanego obecnie jako "światło popielate".


                                                                      

f. 2v

Nieuporządkowana kompilacja

Leonardo zgłębia różne tematy: jak osuszyć staw, bada grawitację Księżyca, stratyfikację skał i zachowanie obiektów poruszających się w wodzie. Przyznając się do swoich nagłych przeskoków z tematu na temat, wyjaśnia, że jego celem jest zarejestrowanie ich "tak, jak do niego docierają". Spisuje swój plan, aby ostatecznie uporządkować myśli w bardziej uporządkowany traktat.  


f. 3r

Pochodzenie źródeł

Przez cały Kodeks Leonardo szuka wyjaśnienia obecności źródeł w wysokich górach. Analizuje przyczyny erozji wodnej oraz zmienną gęstość i przepuszczalność gleby. Na dole strony – da Vinci ustala plan swojej pracy nad obecnością skorup w warstwach górskich.


f. 4v

O falach

Leonardo opisuje szczegółowo, zarówno w rysunkach, jak i w tekstach, złożone zachowanie fal. Obserwuje różnice między falami rzecznymi a falami na brzegu morza i stwierdza, że fala rzeki nie załamuje się, chyba że uderzy w nią kolejna fala. Przeprowadza eksperyment, aby zademonstrować to zjawisko.


f. 5r

Repertorium traktatu o wodzie

W górnej części strony Leonardo przedstawia repertorium swojego traktatu o wodzie, w którym planuje analizę charakteru i ruchów wody, skutki jej prądów oraz rzeki u zbiegu, wraz z ich przypływami i odpływami. Kontynuując swoją tezę na temat luminescencji Księżyca, odsłania swoje nadzwyczajne zrozumienie optyki za pomocą szczegółowej analizy sposobu, w jaki poruszająca się woda odbija światło.


f.14r

Deszcz i chmury

Na tej stronie da Vinci ukazuje korelację pomiędzy swoją wrażliwością na piękno i pasją do nauki. Seria ilustracji przedstawia wpływ zapór o różnych kształtach umieszczonych pod różnymi kątami na drodze przepływu rzeki, na zapobieganie erozji brzegów rzek. Opisuje również odparowywanie deszczu i tworzenie się chmur z pary wodnej.


f. 14v

Fale powierzchniowe

Leonardo bada cechy różnych rodzajów fal i dynamikę ich upadania i wznoszenia, sprawdza te zjawiska zarówno w środowisku naturalnym, jak i kontrolowanym. Opisuje również serię obserwacji przepływu rzek i wodospadów oraz opisuje wzory fal powstających w wyniku upuszczania do wody obiektów o różnych kształtach.


Codescope to interaktywny kiosk z ekranem dotykowym, który pozwala odkryć Kodeks Leicester, notatnik Leonarda da Vinci, zakupiony w 1994 roku przez Billa Gatesa. 

Zapraszamy do obejrzenia filmu w którym Bill Gates opowiada o swoim projekcie.

https://www.youtube.com/watch?v=0PL5zzyOF_c&t=22s


Media:


http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,24755603,w-warszawie-bedzie-mozna-zobaczyc-najdrozsza-ksiazke-swiata.html  

https://www.tvp.info/42457764/nowe-odkrycie-500-lat-po-smierci-leonarda-krolowa-pokaze-portrety-mistrza

https://www.gosc.pl/doc/5527596.500-rocznica-smierci-Leonarda-da-Vinci

http://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C445854%2C500-rocznica-smierci-leonarda-da-vinci-jego-maszyny-mialy-inspirowac-nie

https://www.rmf24.pl/kultura/news-500-rocznica-smierci-leonarda-da-vinci-jego-maszyny-mialy-in/podglad-wydruku,nId,2969006

https://www.bankier.pl/wiadomosc/500-rocznica-smierci-Leonarda-da-Vinci-7662081.html 

https://www.rp.pl/Sztuka/190509924-Kodeks-Leonarda-w-Polsce.html

 

 

 

 

 

 

 


 

Atrybuty / szczegóły
SKU #43-4
Producent Manuscriptum
Model Faksymile - naukowa kopia w limitowanym nakładzie
Nakład 199 egzemplarzy (50 na polski rynek)
Dodatkowe informacje Akcesoria: suplement/komentarz do dzieła, drewniana stylizowana skrzynia, numerowane opakowanie z naturalnej skóry z pieczęcią lakową, rękawiczki ISBN: 978-83-952639-4-1
Wymiary 29 x 22 cm
Liczba stron 72
Materiał Rzeźba w papierze, papier: Arcoprint 85 gr.
Opinie

Brak opinii dla tego produktu.

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku,
Informujemy, że na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np.: Cookie do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, telefon itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz tutaj link. Zapoznaj się ze wskazanymi informacjami lub kliknij przycisk: ”Przejdź do sklepu”.